Jak ćwiczyć na orbitreku?
Orbitrek to jedna z najchętniej wybieranych maszyn typu kardio na niemal każdej siłowni. Często bywa również kupowana do ćwiczeń domowych. Trudno się dziwić tak niezwykłej popularności tego sprzętu, bo trening na orbitreku angażuje mięśnie w różnych partiach ciała. Ćwiczenia na orbitreku zwiększają wydolność organizmu, mają pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, a także pomagają w zrzuceniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Jak ćwiczyć na orbitreku i dlaczego warto? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.
Orbitrek – co daje?
Trenowanie na orbitreku ma wiele zalet. Podczas gdy bieżnia (inna popularna maszyna, którą można spotkać w każdym klubie fitness) służy przede wszystkim do treningów wytrzymałościowych, ćwiczenia na orbitreku – w zależności od ustawionego obciążenia – mogą mieć charakter wytrzymałościowo-siłowy. Zatem poza redukcją kilogramów trening na takim sprzęcie umożliwia również zwiększenie siły mięśni, co czyni go uniwersalnym.
Ważną zaletą orbitreka jest także to, że ćwiczenia na nim wykonuje się z zachowaniem prawidłowego ułożenia kręgosłupa i bez dodatkowego obciążenia stawów. Dzięki temu twój trening jest dostosowany do twojej anatomii. Ćwiczenia na orbitreku pomagają zatem w poprawie postawy ciała. Więcej porad na temat tego, jak dbać o kręgosłup, znajdziesz w tym artykule.
Orbirek – jakie mięśnie pracują?
Mogłoby się wydawać, że orbitrek działa przede wszystkim na mięśnie nóg, i rzeczywiście ten obszar prawdopodobnie najbardziej skorzysta na ćwiczeniach na tej maszynie. Jednak ćwiczenia na orbitreku angażują także mięśnie pośladków, ramion, barków pleców i klatki piersiowej, a nawet brzucha. Dzieje się tak ze względu na specyficzną budowę orbitreka, czyli długim uchwytom, które należy trzymać podczas treningu, a które angażują do pracy górne partie ciała. Jeśli jednak chcesz skupić się wyłącznie na ćwiczeniu nóg, także możesz to zrobić – wystarczy, że podczas ćwiczeń będziesz trzymać się stałego uchwytu maszyny.
Jak ćwiczyć na orbitreku?
Tak jak w przypadku każdego innego treningu, zanim zaczniesz ćwiczyć na orbitreku, powinieneś/powinnaś wykonać krótką rozgrzewkę. Pozwoli ona przygotować organizm do większego wysiłku i uniknąć ewentualnych urazów czy bolesnych zakwasów następnego dnia. Te dziesięciominutowe ćwiczenia przygotowujące możesz wykonać poza maszyną (sprawdzą się wymachy, skłony, przysiady z wykrokiem) lub już na orbitreku, ale bez obciążenia.
Jak prawidłowo ćwiczyć na orbitreku? Po wejściu na maszynę najpierw zadbaj o prawidłową postawę ciała. Chwyć pewnie rączki, wyprostuj plecy, napnij brzuch, a podczas trenowania patrz przed siebie. Pamiętaj, aby się nie garbić i nie pochylać podczas treningu.
Trening na orbitreku dla początkującychJeśli dopiero zaczynasz, pamiętaj przede wszystkim o tym, aby nie ustawiać zbyt dużego obciążenia. Nie chodzi o to, żeby twój organizm maksymalnie się zmęczył już za pierwszym razem, ale o przyzwyczajenie go do większego wysiłku. Dlatego najlepiej, jeśli zaczniesz od krótkich sesji interwałowych. Na początek proponujemy trening trwający 15–20 minut, podczas którego przez 15 sekund będziesz ćwiczyć na większym obciążeniu lub w szybszym tempie, aby następnie odpoczywać podczas ćwiczeń bez obciążenia przez około minutę. Jeśli taki rytm okaże się dla ciebie odpowiedni, podczas kolejnych treningów możesz go modyfikować, tak aby stopniowo motywować organizm do większego wysiłku.
Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć?Podczas ćwiczeń na orbitreku organizm zaczyna spalać tkankę tłuszczową po 20 minutach. Dlatego jeśli zależy ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów, dobrze jest trenować minimum pół godziny. Najlepsze efekty da ci trening interwałowy – do jego ogromnych zalet należy to, że organizm spala kalorie jeszcze przez jakiś czas po jego zakończeniu. Jeśli zależy ci na redukcji tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, pamiętaj koniecznie o zachowywaniu prawidłowej postawy ciała oraz utrzymywaniu napiętych mięśni.
Podsumowanie
Dzięki ćwiczeniom na orbitreku możesz osiągnąć naprawdę wszechstronne efekty. Sprawdź, czy to maszyna dla ciebie!