NIE PRZEGAP SEZONU NA DYNIĘ!
NIE PRZEGAP SEZONU NA DYNIĘ!
Większość z nas po dynię sięga stanowczo za rzadko. Jeżeli już gości ona w naszych domach, to albo w formie lampionów, albo zupy kremu. A szkoda, bo nie ma grama przesady w stwierdzeniu, że to prawdziwa bomba witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych. Dzięki temu dynia może pochwalić się imponującą (i potwierdzoną naukowo) listą korzyści prozdrowotnych, które wynikają z jej spożycia. Co więcej, po dynię mogą sięgać bez obaw nawet osoby na diecie redukcyjnej – ok. 90% jej składu stanowi woda, dzięki czemu charakteryzuje się ona niską kalorycznością. Brzmi zachęcająco? Poniżej znajdziesz 3 ważne powody, dla których warto sięgać po dynię przez cały sezon.
1. Bogate źródło antyoksydantów
Dynia to źródło 3 witamin antyoksydacyjnych: witaminy A, C oraz E. Wykazują one wysoką skuteczność w zwalczaniu wolnych rodników, które przyśpieszają procesy starzenia się i mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, m.in. chorób serca oraz chorób nowotworowych. Witaminy A i C wzmacniają również układ immunologiczny, dzięki czemu organizm staje się bardziej odporny na infekcje, a w przypadku choroby, szybciej sobie z nimi radzi. Standardowy kubek (ok. 250 g) ugotowanej dyni dostarcza ok. 245% rekomendowanego dziennego spożycia witaminy A, 19% witaminy C i 10% witaminy E. *
2. Naturalne wzmocnienie dla oczu
Odpowiednia ilość witaminy A to także mniejsze ryzyko wystąpienia chorób oczu. Analizy wykazały, że osoby z prawidłowym poziomem witaminy A w organizmie rzadziej cierpią m.in. na zaćmę. Ale prozdrowotne właściwości dyni dla naszych oczu nie ograniczają się wyłącznie do zawartości witamin. Dynia to także bogate źródło luteiny i zeaksantyny – naturalnych barwników z grupy karotenoidów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Odgrywają one ważną rolę w profilaktyce chorób oczu. Pomagają zabezpieczać oko m.in. przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, a ich niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia, m.in. zaćmy i jaskry.
3. Wysoka gęstość odżywcza i niska kaloryczność
Gęstość odżywcza to indeks, który pozwala określić, jak dużo witamin, składników mineralnych i substancji odżywczych składa się na jedną kalorię danego produktu. Dzięki temu jesteśmy w stanie ustalić, które artykuły spożywcze, w porcjach o tej samej kaloryczności, dostarczą nam więcej mikro- i makroelementów. Na liście warzyw i owoców z wysoką gęstością odżywczą znajdziemy oczywiście dynię, która oprócz wyżej wspomnianych antyoksydantów zawiera także witaminę B2 oraz K, białko, błonnik pokarmowy, a także kwas foliowy, potas, wapń, żelazo i magnez. Ale to jeszcze nie wszystko. 250 g ugotowanej dyni to jedynie ok. 50 kcal, dzięki temu może ona na stałe zagościć w jadłospisie każdego, kto chce zrzucić zbędne kilogramy.
Teraz pozostaje już tylko odpowiedź pytanie, jak przyrządzić dynię, by była smaczna i wyrazista. Z pomocą przyjdą nam przyprawy, w szczególności curry, imbir czy kmin rzymski. Po spróbowaniu zupy kremu z ich dodatkiem nikt nie powie, że dynia jest mdła. Nie oznacza to, że dynia to propozycja wyłącznie dla miłośników orientalnych smaków. Kochasz kuchnię włoską? Koniecznie wypróbuj risotto z pieczoną dynią i szynką parmeńską lub dyniowe gnocchi (odpowiednik polskich kopytek). Z dodatkiem dyni można przyrządzić wiele ciekawych potraw. Przepisy na dwie z nich znajdziesz poniżej. Smacznego!
ORIENTALNA ZUPA KREM Z DYNI
Składniki na 4 porcje: ok. 600 g obranej i pokrojonej w kostkę dyni, ok. 250 g obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków, niewielka cebula, ząbek czosnku, 2,5 szklanki bulionu drobiowego lub warzywnego, curry, kmin rzymski, sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie: w wysokim garnku zeszklij na maśle pokrojoną cebulę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodaj dynię oraz ziemniaki, dopraw solą, pieprzem, curry i kminem rzymskim, podsmażaj ok. 5 min, co chwilę mieszając. Wlej gorący bulion, przykryj i gotuj do miękkości warzyw (ok. 15 min). Możesz podawać z gęstym jogurtem naturalnym i podprażonymi pestkami dyni lub płatkami migdałów. Do zupy można dodać również pół szklanki mleka kokosowego.
HUMUS DYNIOWO-POMIDOROWY
Składniki: ok. 250 g ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki), 200 g upieczonej i pokrojonej w kostkę dyni, 2 dojrzałe, obrane ze skórki pomidory, 1 łyżka pasty sezamowej tahini, ząbek czosnku, 1-2 łyżki oliwy oraz przyprawy: kmin rzymski, pieprz, sól papryka słodka i ostra.
Przygotowanie: do kielicha blendera włóż ciecierzycę, dynię, pomidory, czosnek, pastę tahini, dolej 1 łyżkę oliwy i zmiksuj, w razie potrzeby dodaj drugą łyżkę oliwy i/lub odrobinę wody, dopraw do smaku i jeszcze raz zmiksuj.
*Wartości zalecanego dziennego spożycia dla poszczególnych witamin mogą różnić się w zależności od płci, wieku, aktywności fizycznej oraz stanu zdrowia.