Pilates - na czym polega i jakie daje efekty?
Szukasz nowej formy aktywności fizycznej, która nie tylko wzmacnia ciało, ale również pozwala się zrelaksować i rozluźnić? Jeśli tak, to pilates może być właśnie tym, co pomoże Ci zadbać o ciało i umysł. To nie tylko zestaw ćwiczeń wzmacniających mięśnie odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy, ale też sposób na zwiększenie ich elastyczności.
W tym artykule odkryjemy tajniki pilatesu. Dowiesz się, czym jest, jak wyglądają zajęcia, dla kogo są przeznaczone i jakie efekty można osiągnąć, uczęszczając na regularne treningi. Zapraszamy do lektury.
Co to jest pilates?
Choć pilates to współcześnie bardzo popularne i chętnie wybierane zajęcia, nie jest to nowa forma aktywności. Początki tego zestawu ćwiczeń sięgają pierwszej połowy XX wieku. Pilates zawdzięcza swoją nazwę Niemcowi, Josephowi Pilatesowi, który chciał opracować taki trening, który będzie poprawiał elastyczność mięśni bez ich jednoczesnej rozbudowy.
Jakie elementy składają się na pilates? Jest to połączenie ćwiczeń izometrycznych i rozciągających z elementami jogi i baletu. W centrum pilatesu znajduje się także idea harmonii między ciałem a umysłem, zaczerpnięta z jogi, co sprawia, że jest to trening bardzo wszechstronny. Pilates jest doskonałym sposobem na wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni w atmosferze relaksu i rozluźnienia.
Jak wyglądają zajęcia z pilatesu?Zajęcia z pilatesu skupiają się na precyzyjnych i kontrolowanych ruchach, które angażują głównie mięśnie głębokie. Istnieją różne typy pilatesu — mogą to być klasyczne ćwiczenia wykonywane na macie, ewentualnie przy użyciu akcesoriów jak gumy czy piłki, a mogą to być również ćwiczenia z zastosowaniem specjalnych maszyn. Instruktorzy pilatesu kładą nacisk na świadomość ciała, oddech oraz poprawne wykonywanie każdego ruchu. Ćwiczenia są zróżnicowane, obejmują zarówno elementy siłowe, jak i rozciągające.
Zwykle trening zaczyna się od łagodnej rozgrzewki, następnie zazwyczaj wykonuje się zestaw ćwiczeń na poprawę równowagi ciała. Główna część treningu to wzmacnianie mięśni głębokich odpowiadających za naszą postawę. Na pilatesie ćwiczymy głównie mięśnie brzucha, pleców i nóg. Na koniec każdego treningu odbywa się sesja rozciągająca, podczas której rolujemy mięśnie lub rozluźniamy się za pomocą ćwiczeń.
Kto powinien zacząć takie treningi?
Pilates to doskonała aktywność dla każdego, niezależnie od wieku czy poziomu sprawności fizycznej. Korzyści z tego treningu mogą czerpać zarówno początkujący, jak i zaawansowani. Dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, pilates może być świetnym wprowadzeniem do ruchu, a dla zaawansowanych — doskonałym uzupełnieniem innych form treningu i sposobem na uelastycznienie mięśni.
Zapisując się na zajęcia z pilatesu, możesz dostosować swój poziom do stopnia zaawansowania danej grupy i wybrać taką, która będzie Ci najbardziej odpowiadała.
Efekty przy regularnym uczęszczaniu na zajęcia z pilatesu
W przypadku pilatesu, podobnie jak przy innych typach treningów, ogromne znaczenie ma systematyczność. Pozwala ona na uzyskanie lepszych efektów i utrzymanie wypracowanych rezultatów. Co daje pilates?
Regularne ćwiczenie pilatesu prowadzi do wzmocnienia mięśni core, czyli centrum ciała, co przekłada się na lepszą postawę i stabilność. Pilates to także praca nad mięśniami dna miednicy, które odpowiadają m.in. za właściwe funkcjonowanie narządów w tym obszarze ciała.
Jak już wspomnieliśmy, dzięki elementom rozciągającym w pilatesie ciało staje się bardziej elastyczne. Nie tylko przeciwdziała to sztywności mięśni, ale również wpływa pozytywnie na zakres ruchu w stawach i pozwala na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Wzrost mobilności i rozciągnięcie mięśni wpływa także na wysmuklenie sylwetki.
Pilates kładzie duży nacisk na świadomość ciała i oddechu. Uczestnicy treningu zaczynają lepiej rozumieć, jak działa ich ciało, co pomaga unikać niezdrowych nawyków ruchowych i poprawia ogólną koordynację.
Precyzyjne, kontrolowane ruchy w pilatesie i głębokie oddechy działają relaksująco na umysł. Trening ten staje się formą medytacji, która pomaga w redukcji stresu i poprawie samopoczucia psychicznego.